Rheinmetall i Anduril łączą siły, by produkować drony wojskowe i silniki rakietowe dla Europy. Partnerstwo ma wzmocnić europejski przemysł obronny.
Niemiecki gigant zbrojeniowy Rheinmetall oraz amerykańska firma technologiczna Anduril ogłosiły plany wspólnego projektowania i produkcji dronów oraz silników rakietowych na rynek europejski.
W ramach nowego partnerstwa strategicznego obie spółki zamierzają poszerzyć dostępną ofertę autonomicznych systemów bojowych, integrując rozwiązania Anduril z cyfrową platformą Rheinmetall Battlesuite, która łączy różne systemy uzbrojenia.
Współpraca obejmie opracowanie europejskiej wersji dwóch modeli dronów: Barracuda – taniego w produkcji masowej oraz Fury – zaawansowanego drona wielozadaniowego. Oba modele będą zdolne do przenoszenia pocisków.
„Te systemy będą wspólnie rozwijane i produkowane przez obie firmy, z udziałem europejskich dostawców i partnerów przemysłowych” – podkreślono w oficjalnym oświadczeniu.
Dodatkowo Rheinmetall i Anduril potwierdziły prace nad silnikami rakietowymi, które mają zapewnić Europie niezależny dostęp do niezawodnych systemów napędowych, produkowanych na dużą skalę.
Notowania Rheinmetall odnotowały wzrost w dniu ogłoszenia współpracy, a w ciągu ostatniego roku wartość akcji spółki niemal się potroiła. Wynika to z dynamicznego wzrostu wydatków na obronność w Europie.
Firma została również włączona do indeksu Euro Stoxx 50, zastępując grupę Kering od 20 czerwca.
Anduril aktywnie poszukuje partnerów w Europie, gdzie rządy planują zwiększenie nakładów na zbrojenia. W odpowiedzi na dążenie Unii Europejskiej do większej autonomii w sektorze obronnym, amerykańska spółka podkreśla kluczową rolę Rheinmetall w tym przedsięwzięciu.
Warto dodać, że brytyjski oddział Anduril niedawno zawarł umowę z rządem Wielkiej Brytanii na dostawę dronów dla Ukrainy.