Polski przemysł notuje drugi miesiąc wzrostu – PMI dla produkcji wzrósł do 50,7 w marcu 2025 r. Wzrost zamówień i eksportu napędza optymizm, choć zatrudnienie spada. Więcej szczegółów.
Polski sektor produkcyjny odnotował wzrost po raz drugi z rzędu w marcu 2025 roku. Wskaźnik PMI (Purchasing Managers’ Index) dla przemysłu, opracowany przez S&P Global, wzrósł do 50,7 punktów w porównaniu z 50,6 w lutym, choć okazał się nieco niższy od prognozowanych 50,9.
Jak wynika z danych, produkcja oraz nowe zamówienia zwiększyły się w najszybszym tempie od lutego 2022 roku. Jednocześnie eksport odnotował wzrost po raz pierwszy od ponad trzech lat, co wiązało się z poprawą koniunktury w Unii Europejskiej.
Zaufanie przedsiębiorstw osiągnęło najwyższy poziom od czerwca 2021 roku. Czynnikami napędzającymi ten wzrost były rosnący popyt, wprowadzanie nowych produktów, rozwój sektora budowlanego oraz zwiększona sprzedaż za granicę.
Mimo wzrostu zamówień, zatrudnienie w przemyśle spadło, a zaległości w realizacji zamówień zmniejszały się w najwolniejszym tempie od blisko trzech lat. Producenci zwiększyli zakupy materiałów po raz pierwszy od maja 2022 roku, choć silny złoty pomógł ograniczyć koszty importu.
W rezultacie przedsiębiorstwa podniosły ceny wyrobów po raz drugi z rzędu, jednak ogólna presja cenowa pozostawała na stosunkowo niskim poziomie w ujęciu historycznym.