Francuski urząd antymonopolowy nałożył na Apple karę 150 mln euro za narzędzie do zbierania danych. Regulator uznał, że firma nadużyła swojej dominującej pozycji na rynku aplikacji mobilnych. Decyzja zapadła w czasie napięć między USA a UE dotyczącyc
Francuski urząd antymonopolowy nałożył na firmę Apple karę w wysokości 150 milionów euro za narzędzie do zbierania danych.
Decyzja francuskiego regulatora dotyczy sposobu wdrożenia przez Apple systemu śledzenia użytkowników. Bez bezpośredniego potępienia samego narzędzia, organ uznał, że warunki jego stosowania stanowią nadużycie dominującej pozycji na rynku. Sprawa ma miejsce w kontekście napięć między USA a UE dotyczących regulacji wielkich firm technologicznych.
Francuska Autorité de la concurrence stwierdziła, że system zbierania danych przez Apple wykracza poza to, co jest konieczne. W ocenie urzędu, podejście amerykańskiego giganta było "ani konieczne, ani proporcjonalne w stosunku do deklarowanego celu ochrony danych osobowych".
W 2021 roku Apple wprowadził funkcję App Tracking Transparency (ATT), która miała dać użytkownikom większą kontrolę nad ich danymi. Mechanizm wymaga zgody na śledzenie w aplikacjach innych firm w ekosystemie iOS i iPadOS, ograniczając reklamy behawioralne bez wyraźnej zgody.
Choć Apple przedstawia ATT jako narzędzie chroniące prywatność, francuski regulator wskazuje, że system może jednocześnie wzmacniać pozycję firmy, utrudniając konkurentom dostęp do cennych danych.
W swojej decyzji urząd nie zakwestionował samego ATT, ale uznał, że sposób jego wdrożenia "sztucznie komplikuje korzystanie z aplikacji innych firm i narusza neutralność systemu, szkodząc mniejszym wydawcom finansowanym z reklam".
Według regulatora "wielokrotne wyświetlanie okien zgody nadmiernie utrudnia korzystanie z aplikacji innych firm w środowisku iOS". Dodano również, że "choć odmowa śledzenia reklam wymaga jednego kliknięcia, użytkownik musi zawsze potwierdzić zgodę dwukrotnie".
W efekcie powstał asymetryczny system – jak stwierdził urząd – w którym wydawcy muszą uzyskać podwójną zgodę użytkowników na śledzenie, podczas gdy Apple nie stosuje tego wymogu w przypadku własnych aplikacji.
Apple w oficjalnym oświadczeniu broni ATT, twierdząc, że narzędzie "daje użytkownikom większą kontrolę nad prywatnością poprzez jasny i zrozumiały komunikat dotyczący śledzenia". Firma podkreśliła, że "mechanizm jest jednakowy dla wszystkich deweloperów, w tym dla Apple, i spotkał się z poparciem konsumentów oraz organów ochrony danych na całym świecie".
W najbliższych dniach UE ma zamknąć dwa śledztwa wobec Apple w ramach Ustawy o rynkach cyfrowych (DMA). Pierwsze dotyczy zasad App Store i potencjalnego uniemożliwiania deweloperom informowania użytkowników o ofertach poza sklepem. Drugie bada opcje przeglądarek w iPhone'ach.
Międzynarodowy Rejestr Dłużników
Upewnij się, dzięki szczegółowej weryfikacji w rejestrze dłużników, że Twoja historia finansowa jest naprawdę czysta i pozbawiona jakichkolwiek długów.