Francuski bank BPCE przejmuje 75% udziałów w portugalskim Novo Banco od Lone Star. Transakcja o wartości 6,4 mld euro to jedna z największych w europejskim sektorze bankowym. Zamknięcie umowy planowane na 2026 rok.
Francuska grupa bankowa BPCE przejmuje portugalski Novo Banco w jednej z największych transakcji sektora finansowego w Europie. Umowa zakłada nabycie 75% udziałów od amerykańskiego funduszu private equity Lone Star za kwotę szacowaną na 6,4 mld euro.
Transakcja, która ma zostać sfinalizowana w pierwszej połowie 2026 roku, wymaga jeszcze zatwierdzenia przez organy nadzoru oraz akcjonariuszy. BPCE rozważa również możliwość wykupienia pozostałych 25% udziałów, pozostających w rękach portugalskiego funduszu restrukturyzacyjnego i państwa.
"To porozumienie wzmacnia naszą zdolność do obsługi portugalskich rodzin i przedsiębiorstw, pogłębia zaangażowanie w gospodarkę kraju oraz zapewnia stabilną przyszłość opartą na zaufaniu i wspólnych ambicjach"
– powiedział prezes Novo Banco, Mark Bourke, w oficjalnym oświadczeniu.
Novo Banco powstało w 2014 roku jako tzw. dobry bank, wydzielony z upadłego Banco Espírito Santo (BES), jednej z najstarszych instytucji finansowych w Portugalii. W 2017 roku Lone Star nabył większościowy pakiet udziałów, inwestując miliard euro w kapitał banku.
Początkowo bank borykał się ze znacznymi stratami związanymi z portfelem złych kredytów, jednak od 2021 roku notuje zyski. Według danych za pierwszy kwartał bieżącego roku, wartość aktywów netto Novo Banco wyniosła 43,72 mld euro, a stopa zwrotu z kapitału własnego (ROTE) osiągnęła 21,7%.
Dla BPCE transakcja stanowi szansę na wejście na drugi kluczowy rynek detaliczny w Europie, a także zwiększenie ekspozycji na kredyty o zmiennym oprocentowaniu, które w Portugalii są bardziej powszechne niż we Francji.
Wśród potencjalnych nabywców rozważana była również hiszpańska CaixaBank, jednak portugalski rząd wyraził wątpliwości co do dalszego wzrostu wpływów hiszpańskich instytucji w lokalnym sektorze bankowym.
Transakcja wpisuje się w szerszy trend konsolidacji transgranicznej w europejskiej bankowości. Po latach ograniczonej aktywności po kryzysie z 2008 roku, instytucje takie jak UniCredit, BBVA czy Monte dei Paschi di Siena (MPS) aktywnie poszukują możliwości ekspansji.
Rządy stopniowo wycofują się z banków uprzednio znacjonalizowanych, umożliwiając powrót do prywatnej własności. Przykładem tego zjawiska są m.in. rosnące udziały UniCredit w niemieckim Commerzbanku (blisko 30%) oraz greckim Alpha Bank (20%), a także przejęcie AXA Investment Managers przez BNP Paribas.
W Hiszpanii trwa natomiast walka o przejęcie Banco Sabadell przez drugi co do wielkości bank w kraju – BBVA, który złożył wrogą ofertę przejęcia.
Międzynarodowy Rejestr Dłużników
Upewnij się, dzięki szczegółowej weryfikacji w rejestrze dłużników, że Twoja historia finansowa jest naprawdę czysta i pozbawiona jakichkolwiek długów.